Obec Častrov - oficiální web obce

Menu
úvodní strana

Obec Častrov
oficiální web obce


 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví
 • banner záhlaví

Přístupnost
Změnit kontrast
Zvětšit Font
Zmenšit Font


Leden 2022
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


kartáři

V Častrově se hrálo o ligový titul i o vánoční stromky
10.12.2016
obrázek k článku: V Častrově se hrálo o ligový titul i o vánoční stromky

Jiří Jíra: Tak jako patří k druhému prosincovému víkendu nakupování a přípravy na blížící se Vánoce, tak se toto období už dvě desetiletí neobejde bez předvánočního turnaje v mariáši v Častrově.
V sobotu tam s kartami v ruce zasedlo ke stolům v sále kulturního domu sedmatřicet mužů, aby absolvovali závěrečný dvanáctý turnaj o titul v Jihočeské lize ve voleném mariáši.

Hned několik rolí při této příležitosti zastával šestašedesátiletý místní mariášnický nadšenec Ladislav Němec. Jednak se významně podílel na organizačním zajištění tradičního turnaje, ale chybět nemohl ani mezi karbaníky.

Navíc útočil nejen na vítězství v domácím turnaji, ale i na titul v lize ve voleném mariáši, což se mu nakonec povedlo. „Každý chceme vyhrát, ale hlavní je, že si zahrajeme," povídal Ladislav Němec o polední přestávce nad voňavým řízkem.

Zda se ale bude v Častrově hrát i napřesrok, není úplně jisté. Kvůli elektronické evidenci tržeb skončila jediná místní hospoda, už v sobotu se hrálo jen díky dřívějšímu slibu, že odcházející hospodský zázemí pro turnaj v mariáši ještě zajistí. „Co bude za rok, v tuto chvíli nevím," říkal rozpačitě Ladislav Němec. Karty ale hospodu potřebují.

Častrov přitom patří mezi bašty organizovaného mariášnického života na Pelhřimovsku roky, turnaje Jihočeské ligy se tam konají v zavedeném termínu od poloviny devadesátých let minulého století.

Mezi cenami pro nejlepší tak každoročně nechybí jedna hodně specifická, a sice čerstvé vánoční stromky.

I v Častrově se ale mariáš proměnil. „Hrávalo nás přímo ze vsi osm, zůstali jsme tři a ani my už nejsme úplně nejmladší. Kromě mě můj bratr Karel a Miloš Jirsa. Pak nás ještě doplňuje Jiří Šimánek, který za námi jezdí kvůli mariáši z Božejova. Mladí o mariáš nemají zájem, ale naše generace se této zábavy vytrvale drží," vyprávěl Ladislav Němec, který svůj pozitivní vztah ke starým dobrým časům demonstruje také tím, že ani nemá mobil.
Častrov jako bašta mariáše má zvuk. „Turnaj tady v Častrově patří mezi zavedené, samotný Častrov je tradiční štace, kde se liga hraje," potvrdil organizátor turnaje Libor Vondráček. Častrov (podobně jako Košetice či Božejov), zůstal „etapovým" místem Jihočeské ligy i poté, co Pelhřimovsko přešlo z rodiny jihočeských okresů do rodiny okresů vysočinských. „Pro organizaci Jihočeské ligy se tím nic nezměnilo, pořád se hraje především na Jindřichohradecku, Táborsku a právě Pelhřimovsku," popsal mariášnický region Vondráček.

Některé turnaje pořádají mariášníci ještě na Českobudějovicku nebo Písecku.

Adresy bydliště organizovaných karbaníků se ale nacházejí na výrazně rozsáhlejším území. Vždyť třeba vítěz dvou posledních ročníků soutěže a v sobotu do poslední chvíli vážný adept na ligový hattrick ve voleném mariáši Jan Kocna jezdí na turnaje až z Dolní Sytové u Semil.

Nakonec se mu Ladislava Němce dostihnout nepodařilo, takže letos skončí v lize druhý. „Slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku ligy se uskuteční 15. ledna na Turnaji mistrů v Lovětíně," připomněl Libor Vondráček s tím, že organizátoři Jihočeské ligy udělí tituly ještě v dalších dvou kategoriích (křížový a licitovaný mariáš) a v ceněném trojboji.

První cenu z předvánočního mariášnického turnaje v Častrově si odvážel do Tábora Jiří Pfaifr.

Konečné pořadí v Jihočeské lize ve voleném mariáši:

1. Ladislav Němec (Častrov) - 256
2. Jan Kocna (Dolní Sytová) - 255
3. Jan Vávrovský (Týn nad Vltavou) - 248
4. Jan Mácha (Sezimovo Ústí) - 246
5. Ladislav Susko (Tábor) - 243
6. Josef Mareš (Tábor) - 227
7. Jaroslav Hašek (Pelhřimov) - 225
8. Otakar Skala (České Budějovice) - 221
9. Josef Štoidl (Jindřichův Hradec) - 214
10. Vladimír Neruda (Myslkovice) - 211
Zdroj: pelhrimovsky.denik.cz

Jihočeská liga mariáše v Častrově
28.11.2015
obrázek k článku: Jihočeská liga mariáše v Častrově

V sobotu 28. listopadu se konal v Častrově 12. turnaj Jihočeské ligy 2015 ve voleném mariáši. Do kulturního domu se na poslední letošní turnaj sjelo 50 hráčů. Častrovské mariášníky zastupovali Jaroslav Provázek, Ladislav Němec a Karel Němec. Po dvanácti turnajích se pan Ladislav Němec dělí o druhé až třetí místo v celkovém pořadí.
Gratulujeme.

Turnaj v mariáši 2014
29.11.2014
obrázek k článku: Turnaj v mariáši 2014

Turnaj v mariáši 2014

Na letošním turnaji v mariáši se v Častrově sešlo téměř čtyřicet vyznavačů oblíbené karetní hry. 18. ročník Jihočeské ligy ve voleném mariáši zahájila starostka Jana Houšková. Seznámila přítomné s nedávnými změnami ve vedení obce. Připomněla, že novým místostrostou se stal Jiří Havlíšek mladší, který vystřídal hostinského Marka Bortlíka. Kartářům starostka pořála "dobrou kartu" a přivítala je v Častrově. 

V odpoledních hodinách se za kartáři přišla podívat i nově zvolená zastupitelka obce Ivona Jirsová. Zjistila, že v sále má mnoho známých. Ti byli přítomností paní zastupitelky nejenom potěšeni, ale mnozí se vyjádřili, že jim přinesla i potřebnou dávku štěstí do jejich hry.